ECO-TRAVEL| 5 sposobów jak zaoszczędzić 1000 PLN podróżując ekologicznie

Czy góry śmieci to znak naszych czasów? Ile jeszcze zdjęć zwierząt zaplątanych w plastik czy dzieci broczących w oceanie śmieci musimy zobaczyć żeby w końcu otrzeźwieć? Czy na wakacjach zawsze musimy serwować sobie piwko czy frytki z plastiku ? Nie musi tak być. Dziś 6 sprawdzonych sposobów jak podróżować bardziej eko i jeszcze na tym oszczędzić.

„Be the change you wish to see” M.Gandhi

Nie wchodząc w polemikę czy niejaki Pan Gandhi faktyczne jest autorem tych słów czy też nie, prawdą jest, że przekaz z nich płynący jest uszyty na miarę naszych czasów. Wszak tej właśnie zmiany nam teraz najbardziej potrzeba, a od czego zacząć jak nie właśnie od siebie.

Dziś podzielę się kilkoma sposobami jaki w nieinwazyjny dla nas sposób (przecież takie zmiany lubimy najbardziej) podróżować przyjaźniej dla natury, a przy tym zaoszczędzić trochę grosza.

bottles-container-daylight-802221.jpg

FILTR ZAMIST JEDNORAZÓWKI

Zdania na temat zdatności do picia wody z kranu są podzielone jak świat długi i szeroki. Wiadomo, że są regiony, w których bezdyskusyjnie woda nie nadaje się do spożycia i pozostaje nam produkowanie plastikowych odpadów pijąc wodę z butelki jednorazowej.

Ale gdy wybieramy kierunek np. Europejski czy inny „zachodni” to czy na pewno jest potrzeba picia wody z plastiku?

Z pomocą ekologiczna i ekonomiczna przychodzi nam butelka z filtrem. Jeżeli należymy do tych sceptycznych i nie uśmiecha nam się picie wody z kranu możemy zdecydować się właśnie na ten wynalazek. Na rynku jest już wiele rodzai tego typu butelek, wiec jest w czym wybierać.

Jeżeli przyjmiemy, że minimum które wypijamy dziennie to 2 litry wody, a koszt butelki to załóżmy €2 to przy dwutygodniowych wakacjach zaoszczędzamy min. €28 na głowę i €56 podróżując w duecie (w zależności od kursu oszczędzasz ok 240 PLN) 

Najlepsze dopiero przed nami. Aby wypić 2 litry wody dziennie na osobę (a często i dużo więcej gdy podróżujemy np do krajów z wysoka temperaturą, lub gdy na wakacjach towarzyszy nam jakiś sport) potrzebujemy zakupić 14 plastikowych butelek wody na osobę czyli 28 na pare podczas dwutygodniowego turnusu. Często jest też tak, że w sprzedaży są tylko butelki po 1 litr, nie zawsze przecież mamy dostęp do świetnie zatowarowanego hipermarketu. Gdy zmuszeni będziemy do zakupu litrowych butelek to nie dość ze koszty nam wzrosną to ilość wyprodukowanego plastiku z 28 butelek skoczy nam do 56 plastikowych odpadów, które wyprodukujemy tylko na wakacjach przy okazji picia wody.

Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie to stoi na bakier z ekologia i ekonomia mojego portfela wiec ja stawiam na butelki z wymiennym filtrem i już nie muszę się martwić o napoje na wakacjach.

adult-bath-towels-bed-1437861.jpg

ZRÓB SOBIE WŁASNY ROOM SERVICE

Na codzień nikt z nas nie zdaje sobie sprawy jak wiele zachodu, pieniędzy i wody kosztuje utrzymanie w czystości standardowej hotelowej dwójki. Jadąc do hotelu na wakacje zazwyczaj nie przejmujemy się ręcznikami, pościelą, a czasem nawet i kosmetykami toaletowymi.

Jako przykład weźmy pod lupę temat ręczników. Średnio na głowę przypada nam jeden ręcznik duży, jeden mały i pewnie coś pod nogi. Często tez jakiś ręcznik jest dodatkowy. Przyjmijmy, że przyjeżdżamy na 2 tygodnie i jest nas dwoje. Pomnóżmy 14 dni (razy) 2 osoby (razy) 8 ręczników. W prostym rachunku otrzymujemy sumę 224 ręczniki, które trzeba zabrać, uprać i z powrotem roznieść po pokojach, tylko podczas jednego Twojego pobytu. A czy w domu też codziennie zmieniasz ręcznik, też masz ich przynajmniej 4 na osobę ?

Nie musi tak być. Będąc w hotelu zrezygnuj z room service. Nie przyniesie Ci to może oszczędności ale na pewno satysfakcję, ze robisz coś dla naszej planety.

Idąc za ciosem upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu. Postaw na wynajem prywatny. Nie ma tam zazwyczaj luksusów typu room service ale i koszta będą znacznie niższe. Brzmi jak opcja win-win, wiec trzeba skorzystać. Porównajmy więc ceny noclegów z 2 popularnych portali trudniących się wynajmem (hoteli oraz nazwijmy to kwater prywatnych).

Naszym punktem odniesienia będzie weekend w Rzymie we wrześniu (2 noce w Rzymie w okolicach dworca głównego Termini). Na tej samej ulicy udało mi się znaleść i hotel i kwaterę prywatną praktycznie koło siebie. Hotel dla dwóch osób na weekend to koszt 830 PLN, natomiast kwatera prywatna oscyluje w granicach 630 PLN. Wybierając prywatną miejscówkę w naszej kieszeni zostaje 200 PLN górką. Standard i wygląd pokoju jest porównywalny, ale bądźmy szczerzy, kto z nas spędzi weekend w Rzymie w pokoju, a na nocleg i tak każdy jest ok.

commuters-inside-justifyyourlove-808846.jpg

TRANSPORT ZBIOROWY BRZMI BARDZIEJ EKO

O ile nie lecisz na wakacje z biurem podróży gdzie wszystko masz zapewnione w opcji przywieź-pokaż-zawieź na pewno będziesz kombinował jak wydostać się z lotniska. Zazwyczaj do wyboru mamy kilka opcji jak autobus, tramwaj, pociąg czy taksówka bo kierunek w większości przypadków jest podobny – centrum miasta bądź okolice.

Najlepszą, najtańszą i w miarę ekologiczną metodą (o ile jakikolwiek transport może być ekologiczny poza rowerem i siłą własnych mięśni) jest zdecydować się na autobus, pociąg czy tramwaj. W niektórych krajach do dyspozycji jest też metro. Bilety są zazwyczaj tanie, a emisja spalin per capita (zazwyczaj nie jedziemy wielkim autobusem sami, zwłaszcza z lotniska) jest nieporównywalnie mniejsza niż gdybyśmy podróżowali wynajętym samochodem czy taksówką.

Jeżeli mimo to zdecydujesz się na taksówkę zrób to na patencie. Wszyscy wiedzą, że samochody mają negatywny wpływ na otoczenie, a mimo to ciągle ich przybywa. By zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i ograniczyć emisję spalin na osobę – dogadaj się.

Weźmy za przykład moją ukochaną Tajlandię i jej stolicę Bangkok. Spokojnie można stwierdzić obserwując halę przylotów i postój, że duża część podróżnych właśnie taksówką zamierza dostać się do miasta. Bardzo duża część turystów wybiera na swój pierwszy nocleg osławioną Khao San Road więc dlaczego nie podzielić taksówki na 2-3 pary? Wyjdzie nam dużo taniej i z korzyścią dla środowiska, a przy okazji można zapoznać ciekawych towarzyszy na wakacje.

Średnio przejażdżka z lotniska na Khao San Road to koszt między 350 – 500 BHT. Przyjmując średnio 400 BHT i taxi z inna para obniżamy koszt do 200 BHT. Wybierając publiczny autobus linii S1 obniżamy koszt do 60 BHT na osobę czyli 120 BHT na parę (w zależności od kursu ok 14 zł).

Różnica między najdroższa, a najtańsza forma transportu to oszczędność nawet 46 PLN, kiedy zestawimy najdroższą taksówkę za 500 BHT i najtańszy autobus za 120 BHT.

adult-adventure-backpack-211052.jpg

BILET I PRZEWODNIK W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

Chociaż nic nie zastąpi przyjemności z przeglądania przewodnika w wersji papierowej to jego wersja elektroniczna ma znacznie więcej zalet.

 • Lekko i wygodnie – do zwiedzania miasta nie potrzeba ci nic poza np. smartfonem.
 • Łatwo znajdziesz to czego szukasz – prosta funkcja szukaj zastąpi Ci konieczność wertowania od początku papierowych stron starając się przypomnieć gdzie to czego szukasz było właściwie napisane.
 • Eko frendly – znacznie ograniczasz zużycie papieru, przewodniki to z reguły niezłe cegły.

Z wygodą przychodzi też oszczędność. Biorąc za przykład popularny przewodnik Lonley Planet koszt klasycznego przewodnika w wersji papierowej to £15.99 natomiast odpowiednik w postaci eBooka to £11.99. Różnica nie tak znowu wielka ( £4 czyli w zależności od kursu ok. 20 PLN) ale doliczając to tego wygodę i zdrowszy kręgosłup piłka jest zdecydowanie po stronie przewodnika w wersji elektronicznej. Pamiętać należy też, że o ile nie kupujesz swojej książki stacjonarnie do kosztów zakupu wersji papierowej będzie też trzeba doliczyć wysyłkę.

W wersji online warto mieć też bilet (lotniczy i każdy inny jeżeli przewoźnik respektuje wersje elektroniczną) z kilku prostych względów.

 • Wygoda – bilet zawsze pod ręką
 • Najlepsza opcja dla zapominalskich – o ile biletu można zapomnieć, telefon z reguły mamy zawsze przy sobie.
 •  Dbamy o to co nasz otacza – nie drukując biletów nie zużywamy sterty papieru. Jeżeli chodzi o jedną osobę być może nie jest to jak to mówią ‚big deal’ ale pomyślmy gdyby np. przez jeden dzień tylko na jednym lotnisku na świecie każdy pasażer odprawił się online. Ha? jest różnica, prawda?

Co prawda nie przyniesie Ci to majątku ale satysfakcję powinno dać wielką. Ja przynajmniej staram się, o ile to możliwe mieć bilety w wersji elektronicznej jeżeli nie dla planety to dla własnego spokoju, że ich nie zapomnę.

accessories-backpack-bench-346805

SPAKUJ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

Dla niedowiarków, odpowiadam z góry – da się. Czy to w duecie czy w pojedynkę, czy z dzieckiem czy bez, czy z góry czy nad morze, czy na tydzień czy na miesiąc po prostu się da. Zasady są zawsze takie same:

 • To co najcięższe i największe załóż na siebie (kurtka w lato nie jest przeszkodą gdy podróżujemy w miejsce gdzie jest zimniej, zawsze można wsadzić ja do schowka, a gdy w samolocie rozkręcą klimę będzie czym się okryć)
 • Daruj sobie kosmetyki – o ile nie jedziesz gdzieś na koniec Świata ( chociaż w dzisiejszych czasach to i na końcu świata są sklepy), wszystko można kupić na miejscu w zbliżonych cenach, a nawet niekiedy taniej. Ludzie używają przyborów toaletowych na całym świecie więc nie ma potrzeby brać ich ze sobą o ile nie używasz jakichś specialnych kosmetyków ze względów zdrowotnych.
 • Nie kupuj rzeczy specjalnie na wyjazd – często jest tak, że na samą myśl o wakacjach idziemy do sklepu z myślą zakupu rzeczy specjalnie na wyjazd. A to nowy ręcznik plażowy, a to zabawki dla dziecka, a to parasol i można by tak wymieniać. Jak w przypadku kosmetyków, wszystko będzie na miejscu i ten sam koszt można ponieść tamże. Najprościej jest natomiast zrezygnować ze zbędnych gadżetów bo pamiętać należy, że to co kupimy będziemy musieli gdzieś spakować w drodze powrotnej.
 • Plecak lepszy niż walizka – wielokrotnie sprawdzony patent. W plecak zapakujesz więcej niż w walizkę. Walizka sama w sobie, przez swoje mechanizmy, kółka itp. waży 1-2 kg. Gdy mamy do dyspozycji tylko bagaż podręczny o ograniczonych gabarytach każdy gram ma znaczenie. Plecaki z reguły są lekkie, cienkie i nie ważą dużo.
 • Roluj, nie składaj – rolowanie ubrań to najlepszy patent jaki odkryłam w swojej podróżniczej karierze. Nie dość, że się nie gniotą to zajmują znacznie mniej miejsca w bagażu, spróbuj.
 • Spakuj połowę – przed wyjazdem rozłóż wszystko co masz zamiar ze sobą zabrać i spakój połowę. Z doświadczenia wiem, że połowy rzeczy nawet nie wyciągamy z bagażu i zazwyczaj jeszcze uprasowane wracają do domu.
 • Zawsze potrzebujesz tyle samo – niezależnie czy jedziesz na tydzień, miesiąc czy rok zazwyczaj będziesz potrzebować tyle samo ubrań, sprzętu czy gadżetów. Będąc w domu przecież nie masz 365 par majtek na każdy dzień innych, a pralki są przecież wszędzie na świecie.

Stosując się do powyższych zasad uda Ci się niezależnie od kierunku spakować w bagaż podręczny unikając opłat za ten rejestrowany, który nierzadko jest kolosalnie drogi w porównaniu do ceny biletu podstawowego. Biorąc za przykład lot WAW – BCN u jednego z popularnych przewoźników koszt biletu w dwie strony dla 2 osoób to 498 PLN. Dodając każdemu podróżnemu bagaż rejestrowany suma łączna skoczy nam do 1010 PLN. Czyli podróżując lekko oszczędzamy 512 PLN.

Nie dość, że Ty i Twój portfel wygrywacie to wygrywa też środowisko. Im lżejszy będzie samolot tym mniejsze będzie spalanie. Znów opcja win-win więc do dzieła.

Reasumując, stosując się do 5 wymienionych kroków jesteś w stanie zaoszczędzić w luźnych kalkulacjach ponad 1000 PLN podróżując w duecie, nie robiąc tak naprawdę nic specjalnego 

Chętnie dowiem się, jak Ty podróżujesz starając się być bardziej eko i jakie sprawdzone patenty mogę od Ciebie zapożyczyć. Daj znać w komentarzu co sprawdziło się u Ciebie.

Ciao !

podpis-Marta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.