ONI MĄDRZE MÓWIĄ – CO MÓWIĄ ZNANI I MNIEJ ZNANI O PODRÓŻOWANIU

Niektórzy ładnie mówią o podróżach, inni ładniej, a jeszcze inni tak, że zapada w pamięć na lata. Nie sztuką jest jednak powtarzać utarte frazesy, ale sztuką jest według nich żyć. Mówi się, że podróże zmieniają człowieka, a czy mówienie o nich też? 

Moja podróżnicza lista motywacyjna:

To travel is to live – Hans Christian Andersen

Myślę, że komentarz jest tu zbędny, ale mimo wszystko napiszę, że podroże zmieniły moje myślenie. Zmieniły moje postrzeganie świata i jego wartości. Nigdy nie byłam osobą zamkniętą w sobie, ale dopiero podróże sprawiły, że stałam się otwarta. Otwarta na ludzi, na świat, na odmienności, a przede wszystkim na życie. Teraz wiem, że podróż otwiera umysł i serce i pozostawia nas wrażliwszymi na to co nas otacza. W podróży porzucamy rutynę dnia codziennego i skupiamy się na tym co jest tu i teraz.

Collect moments. Not things – Paulo Coelho

To właśnie dzięki podróżom zmieniła się moja postawa, moje podejscie do kwestii posiadania. Zdałam sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie to co masz jest wyznacznikiem tego kim jesteś. Nie będzie to nowością jak powiem, że jako pierwszy podzieli się ten kto ma najmniej. Tak ten świat jakoś dziwnie jest poukładany. Ja nie skupiam się już na zbieraniu przedmiotów, bo wszystko co wartościowe jest niematerialne.

Life begins at the end of your comfort zone – N.D. Walsh

Kiedy opuszczasz swoją strefę komfortu tak naprawdę porzucasz rutynę, a to ona często nas gubi. Nie stajesz się z dnia na dzień niezniszczalnym superbohaterem, który może wszystko, ale wychodzisz ze swojego poukladanego świata. To właśnie wtedy dzieją się najbardziej wartościowe rzeczy i nie mówię tu tylko o podróżach. Porzucając rutynę otwierasz się na spontaniczność, a spontaniczne reakcje to te najbardziej szczere. Możesz oczywiście całe swoje życie spędzić wykonując ciągle te same rzeczy, ale czy każdy kolejny dzień będzie dla ciebie wyzwaniem czy smutną rutyną? Czasem wyjście poza swoja własną strefę komfortu sprawia, że spotykamy się na nowo z sobą samym. Strach czy niepewność nigdy nie jest dobrym doradcą. Jak to mówią You only live once, but if you do it right, once is enough.

Travel is the only thing you buy that makes you richer – anonim

Nic dodać nic ująć. Podróżuj. Pieniądze wrócą, czas nigdy.

I’d rather have passport full of stamps than house full of stuff – anonim

Podróżując stałam się minimalistką. Wszystko zaczyna się od pakowania. Skoro jesteś w stanie przeżyć ‚x’ dni mając tylko to co nosisz na plecach lub co masz w walizce to po co tak naprawdę Ci cała reszta? Jeżeli mogę żyć miesiąc mając 4 t-shirty i czuć się z tym świetnie to po co mi szafa, która nie domyka się od ilości ubrań?

Warto. Oszczędności, a będzie ich sporo, można przeznaczyć na kolejne wyprawy 🙂

Nie odkładaj marzeń. Odkładaj na marzenia

Nie odkładaj marzeń na później.

Chciałabym wiedzieć czy Ty masz swoją podróżniczą listę motywacyjną. Ja zanim kupie kolejną kawę w sieciówce przypominam sobie ostatni punkt z listy. Też tak masz?

 

cropped-img_406416.png

 

Zamieszczając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobywych użytych do przesłania  komenatrza. Podanie danych jest dobrowolne. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.